Sen Kimsin ?...

Bilge Ribhu’nun tüm yaşamını dinsel törenleri izlemeye adayan Nidagha isimli bir öğrencisi vardır. Nidagha kendi doğduğu kasabada yaşar.

 
Bilge Ribhu ise öğrencisinin ayinlerde ne kadar olgunlaştığını gözlemlemek için kılık değiştirerek onu ziyarete gider.
Bir köylü kılığına bürünen bilge öğrencisini kafile halinde yürüyen kraliyet mensuplarını dikkatle izlerken bulur.
 
O gün bir taç giyme töreni vardır.
 
Köylü kılığındaki bilge ‘Ah, kral…. Birazdan taç giyecek… Ama nerede o?’ diye sorar. 'İşte orada, filin üzerinde' diye cevap verir Nidagha. 'Kralın filin üzerinde olduğunu söylüyorsun'. 'Evet ikisini de görüyorum ama hangisi kral hangisi fil?’ diye sorar Ribhu. 'Ne??? İkisini de görüyorsun ama yukarıdaki adamın kral aşağıdaki hayvanın fil olduğunu bilmiyor musun?' diye haykırır Nidagha. 'Senin gibi bir cahille konuşmak neye yarar ki?’ diye söylenmeye başlar. 'Lütfen benim gibi bir cahile karşı sabırlı ol' diye yalvarır bilge. 'Sen dedin ki ‘yukarıdaki’ ve ‘aşağıdaki’- ne demek istedin?
 
Nidagha daha fazla dayanamaz.' Kralı ve fili görüyorsun. Yukarıdakini ve aşağıdakini. Ve buna rağmen aşağı ve yukarının ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsun'. Eğer gördüğün ve duyduğun sana bir şey ifade etmiyorsa o zaman belki sana eylem bir şey ifade eder. Öne eğil ve sana öğreteyim.
 
Bilge öne eğilir. Nidagha bilgenin sırtına biner. Bak şimdi der: ‘Ben kral olarak yukarıdayım, ve sen fil olarak aşağıdasın. Artık anladın mı?' ‘Hayır, hayır yine anlamadım' der bilge. Diyorsun ki, 'sen kral olarak yukarıdasın ve ben fil olarak aşağıdayım'. ‘Kralı’, ‘fili’, ‘yukarıyı’ ve ‘aşağıyı’ anladım. Ama yalvarırım söyle ‘ben’ ve ’sen’ diyerek ne demek istedin?
 
Nidagha ’sen’i ‘ben’ den ayrı olarak tanımlama sorunuyla karşı karşıya kaldığında zihninde bir şimşek çakar. Ustasının ayaklarına kapanır ve ağlayarak ’Senden başka kim benim sevgili ustam, benim zihnimi fiziksel varlığın yüzeyselliğinden, özün varlığına çevirebilirdi? der. Ve bilgesinden kutsanma ister…. Bu hikaye Ramana Maharshi tarafından kendini idrak etmek isteyen bir öğrencisinin kendi kendisine sorduğu Sen kimsin? sorusuna cevap olarak anlatılmış. Ben basitçe Türkçeye çevirdim. Namaste…
 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17