Bir Hindu festivali, Janmashtami......

Janmashtami, Krishna’nın doğumunun (janma) kutlandığı Hindu festivalidir. Kutlama Bhadrapada (Ağustos- Eylül) ayının sekinci gününde gerçekleşir. Sekiz sayısının Devaki’nin sekizinci çocuğu olan Krishna efsanesinde özel bir önemi vardır.... Krişna’nın hikâyesi, Mathura’da, Yadavalar’ın şehrinde başlar. Krişna, Vasudev ve Devaki’nin oğludur.

Devaki’nin çok acımasız bir erkek kardeşi vardır: Kamsa... Ancak Kamsa’nın kalbinin yumuşadığı tek kişi, kız kardeşi Devaki’dir. Devaki evlendiğinde, Kamsa kız kardeşi için müthiş bir kutlama düzenler ve yeni evli çiftin şoförlüğünü yapar. Yolculuk sırasında gökyüzünden bir ses duyulur: ‘Kamsa, dikkatli ol. Bu çiftin sekizinci çocuğu seni öldürecek.’ Kamsa bir anda çıldırır ve Devaki ile Vasudev’i öldürmeye yeltenir. Ancak yeni evli çift yaşamları için o kadar yalvarır ki Kamsa onları öldürmekten tek bir şartla vazgeçer. Şartı şudur: Devaki ve Vasudev, ömür boyu hapiste yaşayacaklar ve Devaki’nin doğurduğu her çocuk, doğduğu anda öldürülecek.
 
Devaki ve Vasudev hapsedilir. Sırayla doğan yedi çocukları da doğdukları anda kendilerinden alınıp Kamsa tarafından öldürülür. Sekizinci doğum geldiğinde Kamsa çok endişelidir. Hapishanedeki güvenliği iyice arttırır, Vasudev ve Devaki’nin ellerine kelepçeler takar. Ancak doğum anı yaklaştığında, gardiyanlara uyku bastırır. Bebek doğar ve annesinin rahminden çıktığı an, ‘Beni Gokul’a götürün, Nanda’nın evine, orada bir kız bebek bulacaksınız, beni o bebekle değiştirin’ der.
 
Vasudev, ‘Bunu nasıl yapacağız, tüm kapılar kilitli ve ellerim kelepçeli’ diye cevap verir.
 
O anda Vasudev’in kelepçeleri çözülür ve kapılar sonuna kadar açılır. Bunun bir mesaj olduğunu düşünen Vasudev, bebek Krişna’yı Gokul’a götürür ve oradaki kız bebeği saraya getirir. Vasudev’in saraya ulaşmasından az sonra gardiyanlar uyanır ve hemen Kamsa’ya haber verirler.
 
Gokul’daki evde kalan Govinda (Krişna’nın isimlerinden biri), köylü bir kadın olan Yasoda tarafında yetiştirilir.
 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17