Ganesha nın sırrı......

Yaşam yolculuğunda Ganesha bize çok derin bir bakış açısı sunar. Yaşama dair taptaze bir anlayış.

 
Ganesha zorlukların efendisidir- o aynı zamanda hem ‘Vighnakarta’ yani zorlukları yerleştiren hem de ‘Vighnaharta’ yani zorlukları ortadan kaldırandır. Bunların her ikisi de iyidir. Ganesha bize zorlukları hediye ettiğinde, biz bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışarak zihinsel ve duygusal olarak olgunlaşırız, bilgelik kazanırız. Ganesha yolumuzdan zorlukları temizlediğinde maddi olarak büyürüz, zenginleşiriz, refaha ereriz, başarılı oluruz. Yaşamın içindeki neşeyi, mutluluğu tadarız.
 
Her iki yolda da ilahi olanın keşfine bir adım daha yaklaşırız. Burada daha arkatipsel bir anlayış, enerjetik bir güçlenme, uyanmanın kendi içimizden başlaması var.
Ganesha’nın diğer bir ismi Vakratunda'dır. Kıvrılıp bükülen hortum demek. Ganesha’nın hortumu, yaşamın dolambaçlı yollarını sembolize eder, kundalini shaktinin bir yılan gibi kıvrılıp bükülerek akışını. Birin farklı suretleri olarak bedenlendiğimizde hayat her zaman dümdüz bir yol olarak akmıyor. İçinde tıpkı ganeshanın hortumu gibi kıvrılıp bükülen yollar var, zorlu tepeler, sarp kayalar, geçmemiz gereken nehirler. Bizler bu hayat yolculuğunda tüm bu zorluklardan öğrenerek büyümek istiyoruz çünkü yaşamın anlamı bu.. Çünkü ancak kalbimizi büyütürsek aslında kim olduğumuzu idrak edebiliriz. Çünkü ancak o zaman hepimizin aynı okyanusa doğru akan nehirler, bir ormanın içinde aynı bereketli topraktan beslenen ağaçlar olduğumuzu idrak edebiliriz. Om Gam Ganapatihi Namaha..
 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17