Padmasana ve etkisi...

Rishilerin, yogilerin, kadim bilgelerin, tanrı ve tanrıçaların Padmasana’da resmedilmeleri tesadüf değildir.

Bunun sebebi Padmasana’nın ‘gücün tahtı’ olmasıdır diyor Gregor Maehle.

Padmasana ismini ‘padma’dan, ‘lotus çiçeğinden’ alır. Hint halk kültüründe lotus çiçeği ilahiyatın sembolüdür. Kadim Hint yazıtları bedendeki suptil enerji merkezlerini yani çakraları lotus çiçekleriyle ilişkilendirir. Tanrıların ya da bilgelerin lotusta veya Padmasana’da otururken ki görüntüleri ‘oturanların spiritüel olarak güçlenmiş’ olduğunu ima eder.
 
Kadim metinler yoginin kusha veya darba yığınından bir oturakta oturmasını önerir. Bu metinler bize Kusha’nın üzerine bir kaplan postu onun üzerine ise temiz beyaz bir örtü serilmesini salık verir . Bu şekilde özenle yaratılan bir meditasyon oturağı ‘yalıtım’ amaçlıdır. Enerji her zaman en yüksekten en düşük potansiyele doğru akar. Toprak reseptiftir, her zaman kabul edendir. Bu yüzden enerji yoginin bedeninden toprağa doğru akar. Ancak Kundalini’nin yükselebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır işte tarif edilen oturağı hazırlamaktaki amacımız omurganın tabanından enerjinin sızması engellemek ve enerjiyi koruyabilmek için oturduğumuz yerde bir yalıtım oluşturmaktır.
 
Yogilerin Himalayalarda meditasyon yapması da aynı bağlamda değerlendirilebilir. Dağlar ne kadar yüksekse toprağın reseptif çekimi o kadar azalır böylece Kundalini daha kolay yükselir. Bizler avuç içlerinden ve ayaklardan hali hazırda çok fazla enerji kaybederiz. Bu sebeple Padmasana’da ayakların altı topraktan uzağa, gökyüzüne doğru çevrilir.
 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17