İlham kaynağım......

Tüm Hindu ritüellerinde, ‘Shanti, shanti, shanti’ söylenir. Bu üç misli ‘barış’, ‘huzur’ anlamına gelir. İnsanoğlu üç dünyayla da uzlaşmanın özlemini çeker. Bu sadece kendi yarattığımız bu üç dünyanın gerçek tabiatını anladığımızda gerçekleşir. Tripura’nın gerçek tabiatını anlamak ne yazık ki ölümlü doğasını ve onlara bağlanmanın beyhudeliğini ortaya koyar. Shiva ise Tripurantaka’dır: bu hakikati açığa çıkartan dolayısıyla Tripura’yı yok eden…

Hikaye üç şeytanın üç uçan şehir yaratması ve tüm evreni harabeye çevirmesiyle başlar. Tanrılar Shiva’dan yardım ister. İstedikleri Shiva’nın bu uçan üç şehri yok etmesidir. Bunun için üç şehrinde düz bir çizgi hattında mükemmel olarak hizalanması gerekir Shiva bu an gelene kadar bu üç şehri de izlemeye karar verir.
 
Shiva’nın savaş arabası dünyadır, güneş ve ay arabasının tekerlekleri, dört Veda atlar ve Brahma’nın kendisi arabanın şöforü. Meru dağı Shiva’nın okunun sapı. Sesha, zaman yılanı, ise Shiva’nın okunun ipi.
 
Shiva üç şehri de izlerken hepsinin tam olarak hizaya geldiği anı bekler. O anda okunu fırlatır ve bir anda üç şehri de yok eder. Şehirlerin küllerini toplar ve bu küllerden alnına üç yatay çizgi çizer. Bu Tripundra’dır. Shiva’nın kutsal işareti. Bu üç çizgi bedenin, malın, mülkün ve tabiatın kalanının Brahma tarafından yaratıldığının ve ölümlü olduğunun dünyaya bildirilmesidir.
Bunlar yok edildiğinde geriye kalan Ruh’tur..
 
İlham kaynağım Devdutt Pattanaik’a sevgilerimle…
 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17