Mükemmel Dünya...

Lord Shiva’nın ikinci oğlu, ‘Skanda’ olarak da bilinen savaşların acımasız efendisi Lord Subramaniam, Lord Shiva’yı ziyaret etmiş ve mevcut dünyadan şikayetlerini dile getirmiş.
 
Lord Subramaniam’a göre Lord Brahma tarafından yaratılan dünya ‘mükemmel’ değilmiş aksine yozlaşma, suç, adaletsizlik ve günahlarla doluymuş.
Shiva, Lord Subramaniam’a daha iyi bir dünya yaratmasını önermiş. Bunun üzerine Subramaniam Brahma’ya savaş açmış ve onu yenilgiye uğratıp, hapsetmiş. Subramaniam mevcut dünyayı yerle bir edip, kendi ‘mükemmel’ dünyasını kurmuş.
 
Bir süre sonra Lord Shiva, Subramaniam’ın mükemmel dünyasını ziyaret etmiş . Bu dünya’da hiç bir şey yaşanmamış ve değişmemiş durumdaymış, herşey statik bir mükemmellik durumu içerisinde donuk ve tutuklu kalmış durumdaymış.
 
Doğası gereği mükemmelliğe ulaşmamak için çabalayan kutsal varlıklar bile dünyada değilmiş çünkü mükemmelliğe erişildiği zaman yaşam sona erermiş. Dünya’da özgür kalmış ruhlar yeniden doğmazmış. Bilinir ki, Buddha, Mahaparinirvana’ya eriştikten sonra asla geri gelmemiştir. Bu yüzden Bodhisattva’lar mükemmellikten kaçınırmış, böylece diğerlerine hizmet etmeye devam edebilirlermiş. Hint felsefesine göre mükemmellik sadece bilinç düzeyinde yani purusha veya atman’da mümkünmüş, burası farkındalığın yaşadığı yerdir.
 
Değişen dünyanın kendisi …….. Shiva, Subramaniam’a bu dünya’nın gerçek bir dünya olmadığını sadece donmuş bir mükemmellik imgesi olduğu söylemiş. Dünya’nın amacı insanoğluna mutluluk ve acının doğru kokteylini sunmakmış bu da insanın kendisini bilmesini-bulmasını sağlarmış. Shiva’ya göre dünya’nın sürekli devinim içerisinde olmasının sebebi de buymuş.
 
Brahma’nın dünyasındaki akışı sonunda gören Subramaniam hatasını anlamış ve Brahma’yı serbest bırakmış, böylece eski mükemmel olmayan dünya yeniden yaratılmış.
 

 

İLETİŞİM

Adres : Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B 110 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir - İzmir

Tel : 0 535 605 12 17